Hónap:

Ez itt a Holdnaptár készítő - teszt üzemmódban.

Hogyan használhatod?

A felső hónapválasztóban az éppen aktuálisan érvényben lévő év hónapjait választhatod ki.

A napokat tartalmazó táblázat a kiválasztott hónaphoz frissíti a napjait. A vasárnap sárgásbarnával, a mai nap pirosasabb árnyalatú színnel van kiemelve. A napok dátuma melletti oszlopban kiválasztható, hogy az adott napon van-e telihold vagy újhold, és ha igen, mikor, illetve az adott napon mely holdjegybe lép a Hold és mikor. Ha nincs holdtölte vagy újhold, hagyd üresen a mezőt, ugyanígy a holdjegyekkel kapcsolatban. Ha a váltás időpontját szeretnéd rögzíteni, ügyelj arra, hogy az időt mindig 00:00-tól 23:59-ig add meg, azaz mind az óra, mind a perc két számjegyű időpont legyen, kettősponttal elválasztva.

A hónap első napján mindig add meg az előző hónapból átjövő holdjegyet egy időponttal, pl. 00:00.

Ha elkészültél a bevitellel, az oldal alján található OK gombbal tudod a napokat kielemeztetni. Jelenleg egyelőre csak a kertészeti oszlop kerül kitöltésre. A rendszer a bevitellel kapcsolatos hibákat felugró ablakban jelzi. (Ez még nem működik jól, javítás alatt, ideiglenesen kikapcsolva.) Az eredménynél mindenképp vedd figyelembe a váltás időpontját, mert a szkript jelenleg azt nem kezeli le, tehát ha 20 órakor van holdjegyváltás, értelem szerűen aznap 20 óra előtt még az előző napi tulajdonságok érvényesek.

Honnan tudom, hogyan kell kitölteni az adott napra vonatkozó tulajdonságokat?

Hogy mikor van újhold és telihold, azt a legtöbb naptár jelzi. Ám hogy mikor melyik holdjegy érvényes, már kevesebb helyen jelenik meg. Ezen a weboldalon pl. megtalálható az ezévi holdnaptár holdjegyekkel.

Melyik jel mit jelent?
Mi alapján elemzi a rendszer a napokat?

Jelenleg csak a kertészeti holdnaptár üzemel, mely a Dr. Mezei Ottóné féle - alábbi leírásból kiindulva készül el:

"Szeretnénk közre adni, hogy miként lehet megalapozni kertünk életét az általános biodinamikus Holdnaptár kertész tudással. Persze, ne feledje senki; ez az általános ismertető nem pótolja az aktuális, évente megújuló Vetésnaptár használatát, amelyet a Biodinamikus Egyesülettől lehet megvásárolni, Dr. Mezei Ottóné áldásos munkája nyomán.

A föld fölötti növekedésre hangsúlyozott növényeket (pl: sóska, spenót, póréhagyma, gyümölcsfák, leveles növények(!)) növő holdnál vagy leszálló holdnál (ikrek, rák, oroszlán, szűz, mérleg, skorpió) érdemes ültetni.

Ha azt szeretnénk, hogy a föld alatti növekedésen legyen inkább a hangsúly (pl: gyökérerősítés, sárgarépa, zeller, karalábé stb.), akkor fogyó vagy felszálló holdnál (nyilas, bak, vízöntő, halak, kos, bika) érdemes ültetni.

A fejes salátát mindig fogyó holdnál ültessük. A Szűz-napok a legalkalmasabbak a kerti munkákra (ültetés, átültetés, vetés, idősebb fák átültetése, dugványozás, karózás, kerítés készítés).

  • Gyökér-napok (Föld): bika, szűz, bak, ilyenkor foglalkozzunk a gyökér-hangsúlyos növényekkel.
  • Levél-napok (Víz): rák, skorpió, halak, amikor ezekben a jegyekben jár a Hold, a levél-hangsúlyos növényekkel foglalkozhatunk.
  • Termés-napok (Tűz): kos, oroszlán, nyilas, ekkor a termésükért ültetett gyümölcsfákkal foglalkozzunk.
  • Virág-napok (Levegő): ikrek, mérleg, vízöntő, a virágoknak, gyógynövényeknek kedvező napok.

Locsolni, ha nincs egyébként nagy szárazság, csak levél-napokon ajánlott. Gyomlálásra a fogyó hold időszaka ajánlott, főként, ha a Hold a Bak jegyében jár, ilyenkor nagyon sokára nő ki újra amit kitéptünk, ezért vigyázzunk az óvandó növényeinkre ezeken a napokon. Metszéshez a fogyó hold vagy a leszálló hold időszaka a legjobb, főleg a termés-napok. A termés minőségét és mennyiségét is nagyon rosszul befolyásolja, ha levél-napokon metszünk, vagy ha növekvő holdnál, ilyenkor a növény túl sok nedvet veszíthet. Ha van olyan növényünk, amelyik nem akar nőni, annak vágjuk le a csúcsát (közvetlenül egy oldalág mellett) újholdkor, ezután a növény megújult erővel kezd fejlődni.

Betakarításra, szüretelésre, aratásra, eltevésre, befőzésre a felszálló hold ideje kedvező, kivéve a halak-napok, az ilyenkor szedett növényeknél, terméseknél fennáll a penészedés, rothadás veszélye. Szárítani való növényeket, füveket fogyó holdnál érdemes szedni, gyűjteni, kivéve a szűz-, és a rák-napokat. Gyógynövénygyűjtésre a legkedvezőbbek a skorpió-napok.

Holdnaptár
A Hold és a növények közti kölcsönhatás kiaknázásával növelhetjük a terméshozamot, növényeink egészségesebbek, szebbek lesznek. Miért? Mert a Hold – az égen elfoglalt helyzetéből adódóan – különböző mértékben hat a növények egyes részeire. Amikor a Hold leszálló pályán mozog, a növények nedvei visszahúzódnak az alsó részekbe. Ez az időszak nagyon kedvező ültetésre, vetésre, metszésre. Amikor a Hold felszálló ágba kerül, a növényi nedvek a föld feletti részekbe áramlanak. Ilyenkor érdemes pl. gyümölcsöt szedni. A szimbólum nélküli napokon az égitestek állása nem kedvez a kertészkedésnek.

  • Virágnap: Ezeken a napokon gondozzuk dísznövényeinket, vethetjük, ültethetjük őket. Ide tartoznak még azok a növények is, melyeknek virága fogyasztható pl. brokkoli, karfiol, articsóka stb.
  • Gyümölcsnap: Ezeken a napokon ültessünk gyümölcsfákat, szedjünk gyümölcsöt. Ide tartoznak még: paradicsom, paprika, tök, uborka, hüvelyesek, dinnye stb.
  • Levélnövények: Leveles zöldségek gondozásának ideje. Vethetjük, ültethetjük őket. Ide tartozik pl. káposzta, saláta, sóska, bazsalikom, a sövénynövények és a gyep is.
  • Gyökérnövények: A gyökérzöldségek vetésének, gondozásának, betakarításának a napja. Ide tartozik: karalábé, zeller, cékla, petrezselyem, sárgarépa, retek, hagyma, burgonya.

Ha hibát észlelsz, kérlek, jelezd! Köszi!

megvalosito@gmail.com
http://megvalositas.blog.hu